Working day on Branched Transport

April 5th, 2016, Université Paris-Sud

This meeting is organized and funded by the PGMO project MACRO (Modèles d'Approximation Continue de Réseaux Optimaux) and by the ANR project GEOMETRYA.

Practical details

Organizers: Antonin Monteil, Paul Pegon, Filippo Santambrogio
Registration: please write an email to branchedtransportgmail.com
Registration is compulsory for organizational purposes, in particular for lunch and dinner. Deadline: Tuesday March 29th.
Venue: Petit Amphi (ground floor, building 425, Math Department, Orsay)

Talks

We will be glad to listen to the talks kindly delivered by
  • Fabrice Bethuel, UPMC, Paris (France)
  • Edouard Oudet, UJF, Grenoble (France)
  • Mircea Petrache, MPI, Leipzig (Germany)
  • Mario Putti, Università di Padova (Italy)
  • Qinglan Xia, UC Davis (United States)
  • See the full program for title and abstracts.

    Satellite event: Crash Course on April 4th

    On the day before the conferences, April 4th, starting 5pm, a short crash-course given by the organizers will be provided to allow students and researchers not working in the field of branched transport to familiarize with the topic.
    Details: 5pm-7.30pm, in room 121-123 (first floor, building 425, Math Department, Orsay). A social dinner will follow.

    Current List of Participants

    Fabrice Bethuel (UPMC)
    Frédéric Bonnans (Polytechnique)
    Guy Bouchitté (Toulon)
    Yann Brenier (Polytechnique)
    Blanche Buet (Orsay)
    Edoardo Cavallotto (Orsay)
    Guy David (Orsay)
    Simone Di Marino (Orsay)
    Xianglong Duan (Polytechnique)
    Samer Dweik (Orsay)
    Enrico Facca (Padova)
    Luca Ferrari (Polytechnique)
    Antoine Julia (Paris 7)
    Axel Kroener (Polytechnique)
    Maxime Laborde (Paris-Dauphine)
    Jason Ledwidge (Nantes)
    Antoine Lemenant (Paris 7)
    Jean Louet (Paris-Dauphine)
    Andrea Maioli (Orsay)
    Bertrand Maury (Orsay)
    Quentin Mérigot (Paris-Dauphine)
    Jean-Marie Mirebeau (Orsay)
    Laurent Moonens (Orsay)
    Antonin Monteil (Orsay)
    Luca Nenna (INRIA Paris)
    Edouard Oudet (Grenoble)
    Luca Patacchini (Imperial College London)
    Paul Pegon (Orsay)
    Mircea Petrache (Leipzig)
    Romain Petrides (Lyon 1)
    Davide Piazzoli (Cambridge, UPMC)
    Augusto Ponce (Louvain)
    Anthony Preux (Orsay)
    Mario Putti (Padova)
    Filippo Santambrogio (Orsay)
    Ioann Vasilyev (Paris 7)
    Qinglan Xia (UC Davis)

    Schedule

    See the full program.
    

  photo 

  photo
    

  photo 

  photo 

  photo 

  photo
    

  photo